AVATAR AV1 – OCZY, USZY I GŁOS chorych dzieci!
Opis projektu
Czym jest AVATAR AV1?
Wyglądem przypomina małego robota, ma wbudowaną kamerę, która jest oczami dziecka i mikrofon – jego głos. Mierzy tylko 30 cm wzrostu, waży 1 kg. Avatar AV1 – urządzenie, dzięki któremu przewlekle chore dzieci i młodzież podczas długotrwałego leczenia nie muszą być dłużej izolowane od swoich przyjaciół i swojego środowiska, mogą „na żywo” uczestniczyć w życiu szkolnym. Ten mały robot zastępuje im oczy, uszy i głos (mówi ich własnym głosem!), jest cyfrowym łącznikiem między łóżkiem szpitalnym a ich poprzednim życiem, dzięki niemu mogą być wszędzie obecne – w klasie, w domu, na wycieczce szkolnej.
Jak działa Avatar AV1?
Do obsługi tego niewielkiego urządzenia wystarczy zwykły tablet lub smartfon i dedykowana mu aplikacja AV1. Z jej pomocą możemy obracać avatara o 360 stopni, poruszać jego głową w górę i w dół oraz w prawo i lewo. Jego ruch sterowany jest poprzez przesuwanie palcem po ekranie.
Dzięki wbudowanym różnym poziomom dźwięku uczeń może nawet szeptać do siedzącej obok koleżanki z ławki tak, żeby nauczyciel nie usłyszał. Jeśli chce zgłosić się do odpowiedzi – naciska przycisk, a na głowie AV1 zapala się białe światełko. Kiedy ma słabszy dzień – sygnalizuje niebieskim światełkiem, że dziś woli pozostać jedynie obserwatorem zajęć, wtedy może w spokoju słuchać lekcji i robić notatki. Dzięki temu korzysta z nauki w sposób, na jaki pozwala mu jego stan zdrowia i czuje się z tym komfortowo. Po szkole zaś może z koleżankami i kolegami pójść na lody, pośmiać się i porozmawiać – AV1 waży tylko kilogram i ma wbudowaną kartę SIM, więc znajomi mogą wszędzie zabrać go ze sobą.
Dzięki AV1 dziecko może nie tylko płynnie komunikować się z innymi, może także wyrażać swoje emocje czy samopoczucie za pomocą oczu avatara, które zmieniają się w zależności od wybranej emotikonki w aplikacji: neutralnej, szczęśliwej, zagubionej, smutnej.
Każdego AV1 można personalizować – nadawać mu imię, oklejać, dodawać elementy garderoby (np. apaszkę lub czapkę), które będą przypominały jego właściciela 😊
Dla kogo avatar?
W samej Europie są setki tysięcy uczniów, którzy z powodu długotrwałej choroby nie są w stanie uczęszczać do szkoły, przebywają w izolacji – w szpitalu lub domu. Z dnia na dzień z ich życia znika poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji, w jego miejsce zaś wkracza lęk i samotność. Ciężko chore dziecko jest niemal całkowicie odcięte od rodziny, nie może uczestniczyć w jej codziennym życiu, nie ma kontaktu z kolegami i koleżankami. To wszystko powoduje, że spada jego samoocena, traci dawną pewność siebie, staje się zalęknione, przygnębione, bez motywacji, obawia się powrotu do szkoły i braku akceptacji. Z badań wynika, że to wszystko prowadzi nie tylko do zaburzeń w funkcjonowaniu dziecka, ale także do bardzo poważnych chorób psychicznych, takich jak depresja czy urojenia. I co najgorsze, osłabia układ odpornościowy, co ma negatywny wpływ na walkę z nowotworem czy inną chorobą, z którą dziecko się zmaga.
Rozwiązanie przyszło z Norwegii
Mając to wszystko na uwadze w Norwegii narodził się pomysł stworzenia robota, który miałby się stać OCZAMI, USZAMI I GŁOSEM dziecka niemogącego fizycznie uczęszczać do szkoły. Szczegółowa koncepcja Avatara AV1 została opracowana przez firmę No Isolation, po wielu miesiącach konsultacji z nauczycielami, rodzicami, dziećmi i lekarzami. Wyszli oni z założenia, że przewlekle chore dziecko powinno być fizycznie reprezentowane w klasie za pośrednictwem łatwego w obsłudze urządzenia, z którym będzie się mogło łączyć z każdego miejsca. Tak powstał pomysł na Avatara AV1.
Przewlekle chorym dzieciom niezwykle trudno zachować łączność z ich dawnym, normalnym życiem – mówi Karen Dolva, założycielka No Isolation. – Zdrowie staje się w rodzinie dotkniętej chorobą dziecka tematem numer 1. Ale przecież najzdrowsze dla dziecka jest to, żeby nie straciło kontaktu z przyjaciółmi. Powrót do szkoły po długiej chorobie nie jest prosty. A dla tych dzieciaków, które chorują chronicznie, izolacja nigdy się nie kończy.
Szansa dla polskich dzieci
Z Avatara AV1 korzystają już chore dzieci w Niemczech, Austrii, Norwegii, Wielkiej Brytanii, Holandii, Francji, Szwajcarii, Belgii, Luxemburgu, Danii, Finlandii, Rumunii.
Chcemy, aby polskie dzieci także miały taką szansę – pragniemy jako pierwsi w Polsce podarować avatary przewlekle chorym uczniom. Wierzymy, że zmniejszy to ich samotność, poczucie lęku, wniesie w ich życie radość i nadzieję oraz przyspieszy powrót do zdrowia!
Od września 2021 r. do grudnia 2022 r. udało nam się zakupić osiem avatarów – Bruno, po zakończonym leczeniu już przekazał swojego avatara Bartkowi, Zuzia, Adrian nadal z niego korzystają, od września dołączył do nich Tymon, od października Adam i druga Zuzia, od listopada Patryk i Anielka, od lutego 2023 r. Maks i Dawid 🙂 We wrześniu do projektu dołączył także Szymon.
Oni czekają na swojego avatara
Lekarze mówią, że pozytywne nastawienie to 50–70% sukcesu w procesie zdrowienia. Avatar, który zapewni Dawidowi i kolejnym dzieciom kontakt ze znanym, ukochanym, bezpiecznym światem doda im sił w tej trudnej bitwie!
Zmieniamy jakość życia chorych dzieci!
To, jak dziecko przyjmie swoją chorobę i jak będzie sobie z nią radziło, jak będzie funkcjonowało w klasie czy grupie, w dużej mierze zależy od nas dorosłych, od rodziców, nauczycieli, psychologów, pedagogów oraz lekarzy. Naszym zadaniem jest podejmowanie działań na rzecz dobra dziecka, stwarzanie mu takich warunków do nauki i pracy szkolnej, by mógł on nie tylko przetrwać chorobę, ale także w miarę możliwości, na równi z dziećmi zdrowymi, rozwijać swoje pasje, zainteresowania i realizować marzenia! By poczuły, że mimo ograniczeń, MOGĄ WSZYSTKO!
Szczegóły projektu
W pierwszym etapie projektu pragniemy zakupić 5 Avatarów AV1, które z początkiem roku szkolnego (od września 2021 r.) będziemy wypożyczać konkretnym dzieciom na czas choroby, a po powrocie do zdrowia będą przekazywane kolejnym potrzebującym. Na stronie zbiórki na bieżąco będziemy pokazywać, w czyich rękach są obecnie Avatary i co słychać u ich właścicieli – jak ten mały robot wpływa na ich życie.
Kolejnym etapem będzie większa zbiórka, kiedy pierwsze Avatary będą już w użyciu i będzie można na konkretnych przykładach pokazać, jak ważna jest ich rola. Z zebranych środków planujemy zakupić dodatkowe 10 avatarów.
W przyszłości będziemy chcieli nawiązać współpracę z polskimi placówkami medycznymi w celu zaopatrywania oddziałów dziecięcych onkologicznych i chorób przewlekłych w avatary dla ich młodych pacjentów.
Opis projektu
300000 zł
15000 zł
22500 zł
Beneficjenci
Chcesz zgłosić dziecko do naszego projektu? Napisz do nas:
Media
Media o nas:
- Nasz avatar i Bruno w Dzień Dobry TVN
- Nasz avatar i Zuzia w Teleexpressie
- Nasz avatar i Zuzia w TVP3 Łódź
- Artykuł o naszym projekcie na focus.pl
- Artykuł w „Magazynie Pielęgniarki i Położnej” (wyd. papierowe 3/2022)
- Artykuł w tygodniku „Angora” (wyd. papierowe Nr 42 z dn. 17.10.2021 r.)
- Nagranie w Radiu Złote Przeboje
Media zagraniczne o Avatarze AV1:
- Program Galileo, ProSieben (j. niem.)
- „Robot helps children with long term illness beat loneliness”, ITV News (j. ang.)
- „AV1 goes camping”, No Isolation (j. ang.)
- „How AV1 works”, No Isolation (j. ang.)