Przez całą ciążę mama Luizy była pod opieką lekarską. W 14. tygodniu ciąży przeszła badania prenatalne, które świadczyły o tym, że dziewczynka jest zdrowa. Powtórne badania, przeprowadzone po 20. tyg. również nie dawały żadnych oznak do niepokoju. Rodzice z radością oczekiwali przyjścia na świat ich upragnionej córeczki. 4 stycznia 2018 roku, w 36. tygodniu ciąży urodziła się Luiza.

Tuż po porodzie okazało się wbrew temu, co potwierdzały wcześniejsze badania, że dziewczynka nie jest zdrowa. Lekarze poinformowali rodziców, że ich dziecko ma wrodzoną wadę układu nerwowego – przepuklinę oponowo-rdzeniową odcinka lędźwiowego, która wymaga natychmiastowej operacji.  Malutką Luizę zabrało pogotowie i została przewieziona do najbliższego oddziału intensywnej terapii noworodków.

Na miejscu zdiagnozowano również wodogłowie oraz kolejne konsekwencje wady: porażenie kończyn dolnych, brak ruchów spontanicznych, nóżki ustawione w przeproście, stopy szpotawe.

Dwa dni po urodzeniu Luizie wykonano plastykę przepukliny oponowo – rdzeniowej oraz implantowano zastawkę komorowo-otrzewnową. Po operacji przeprowadzono diagnostykę układu moczowego.
W cystografii stwierdzono lewostronny refluks 3 st. Konsultujący urolog zalecił włączenie alfa blokera oraz dalszą obserwację. Dopiero po dwóch tygodniach Luiza została wypisana ze szpitala i pojechała
z rodzicami do domu. Dziewczynka pozostaje obecnie pod stałą opieką urologa, neurologa, neurochirurga, ortopedy, pod którego okiem rehabilituje biodra. Tylko odpowiednie leczenie daje jej szansę na to, że będzie mogła w przyszłości samodzielnie chodzić. Niestety jest ono długotrwałe i bardzo kosztowne. Sytuacja materialna rodziców nie pozwala na opłacenie wszystkich  związanych z tym wydatków. Obydwoje przeprowadzili się do dziadków i mieszkają w jednym pokoju, aby jak najwięcej środków przeznaczyć na leczenie dziecka. Mimo tego nie stać ich na zapewnienie najlepszej opieki i zakup sprzętu ortopedycznego, który  będzie niezbędny w przyszłości.

Dlatego już dziś zwracają się o pomoc. Ważna jest każda złotówka. Odpowiednia terapia i ćwiczenia mogą  przybliżyć Luizę do momentu, w którym będzie mogła wykonać swój pierwszy krok.

Możesz pomóc Zuzi, przekazując 1% podatku! Wypełnij tradycyjny druk PIT lub uzupełnij formularz online.

 

Dane do przelewu

Fundacja Mam serce ul. Dereniowa 10/91 02-776 Warszawa Nazwa banku: Millennium Bank Numer konta: 26 1160 2202 0000 0001 6899 7325 Tytuł przelewu: Luiza Rutkowska

Płatność online

kalendarz2018-2019

W latach 2018-2019 zakupiliśmy sprzęt rehabilitacyjny (ortezę, fotelik samochodowy, aparat do elektrostymulacji, cewnik) za łączną kwotę 7 179 zł, pokrywaliśmy  koszty niezbędnych leków dla Luizy (2 598 zł) i opłaciliśmy konsultacje neurologiczne oraz rehabilitację (1 840 zł).

Przekazaliśmy:

11 617 PLN

CEL:

Sprzęt medyczny

CEL:

Konsultacje lekarskie

CEL:

Leki

CEL:

RehabilitacjaLubisz pomagać?

Zróbmy to wspólnie! Zapisz się do naszego newslettera, powiadomimy Cię o losach dzieci, które wsparłeś oraz opowiemy o naszych kolejnych inicjatywach. Podziękujemy Ci oraz powiadomimy, które dzieci aktualnie potrzebują pomocy.