KRS: 0000362564 | NR KONTA: 44 1090 1043 0000 0001 4778 3730
KRS: 0000362564 | NR KONTA: 44 1090 1043 0000 0001 4778 3730

Książka o niepełnosprawności jakiej jeszcze nie było!

Cel: Wydanie książki
Zebraliśmy: 59 512

Rezultat

Akcja przerosła nasze najśmielsze oczekiwania! Dzięki przekroczeniu kwoty na liczniku mogliśmy zwiększyć nakład z 7000 na 8000 egzemplarzy 🙂

Za nagłośnienie tematu dziękujemy blogerom: Blog Ojciec, Matka Prezesa, Mama Plus, Być bliżej, Wyrwane z kontekstu. Joanna Pachla, Nauka, głupcze, Nieperfekcyjna Mama, Mądrzy Rodzice, Matka Nie Wariatka, matkawygodna.pl, Poczytaj dziecku; a także: znanym osobom, m.in. Annie Maruszeczko, Oldze Bończyk, Justynie Sucheckiej z TVN24.pl oraz magazynom: Polki.pl, Uroda Życia, magazyn Dobra Mama, Dziecko – najlepsza inwestycja, MiastoDzieci.pl.

Książka „Duże sprawy w małych głowach” zapoczątkowała projekt „Wychowanie do nauczania włączającego” – serię praktycznych warsztatów wychowawczych w oparciu o książkę, wyposażających nauczycieli w wiedzę i kompetencje nauczania o osobach niepełnosprawnych i promujących integrację społeczną.

W 2018 r. „Duże sprawy w małych głowach” zostały nominowane w konkursie  Mądra Książka Roku w kategorii  Mądra Książka Roku 2018 Dla Dzieci.

W SUMIE PRZEKAZALIŚMY:

Wydanie książki

59 512 zł

Galeria

Opis projektu

Jest to pierwsza taka książka w Polsce – napisana dla dzieci i dorosłych, zawierająca historie opowiedziane przez niepełnosprawne dzieci. Przyłącz się do wydania tej niezwykle ważnej książki i razem z nami zmieniaj świat!

“Duże sprawy w małych głowach” – dlaczego warto (trzeba!) mieć tę książkę

Dziecko, stawiając każde pytanie, również tak niezręczne dla dorosłego jak: “dlaczego on nie chodzi/mówi/słyszy?”, chce zawsze tego samego – poznać i zrozumieć świat. A kiedy otrzyma spokojną, rzeczową odpowiedź, przyjmuje do wiadomości, że świat jest różnorodny, a ludzie mogą być odmienni. Ta książka pomaga iść “małej głowie” (i niejednej “dużej”) jeszcze dalej – pomaga dostrzec, że osoby niepełnosprawne nie składają się tylko z tej swojej odmienności, choroby. A zatem nie potrzebują tylko współczucia, jak mówi jedna z bohaterek, niewidoma Ania: “Denerwuje mnie, gdy ludzie mi współczują. Nie trzeba mi współczuć – przecież jestem zdrowa, nikt mi nie umarł i nic mnie nie boli.”

“Moim celem było opowiedzenie dzieciom w książce, czym jest niepełnosprawność. Chciałam pokazać, że niepełnosprawność to inne odczuwanie, widzenie, a czasem także inne rozumienie świata. Dzieci w sposób naturalny są otwarte na inność, chciałabym w nich tę otwartość podtrzymać i sprawić, by niepełnosprawność nie była tematem tabu w ich środowisku. Tą publikacją chciałam również obalić kilka stereotypów i sprawić, aby dzieci zdrowe przestały się bać dzieci niepełnosprawnych.” – mówi autorka książki, Agnieszka Kossowska.

Co znajdziesz w środku?

Książka składa się z pięciu części, z których każda została poświęcona innemu rodzajowi niepełnosprawności:

1. autyzmowi

2. niepełnosprawności ruchowej

3. niepełnosprawności sensorycznej (część o dzieciach słabosłyszących, głuchych oraz niewidomych)

4. niepełnosprawności intelektualnej

5. epilepsji i zaburzeniom rozwoju związanym z wcześniactwem

Po niektórych rozdziałach znajdziesz zabawy edukacyjne, w których wykonaniu będą musieli pomóc dzieciom dorośli – ich zadaniem jest wprowadzenie dziecka zdrowego w świat osób niepełnosprawnych. Te “zadania praktyczne” dają namacalną szansę, by zetknąć się z trudnościami, których codziennie doświadczają niepełnosprawne dzieci. Dodatkowo książka zawiera ilustracje podstawowych znaków z języka migowego, elementy komunikacji alternatywnej oraz wkładkę z alfabetem Braille’a.

Nasz cel

Na rynku wydawniczym brakowało do tej pory podobnej pozycji, a okazuje się, że taka książka jest bardzo potrzebna! Pytają o nią rodzice dzieci zdrowych, chcący wyjaśnić swoim pociechom, dlaczego ich rówieśnicy są inni, ale także rodzice dzieci chorych, niepotrafiący prostymi słowami wyjaśnić rodzinie i znajomym, dlaczego ich maluch zachowuje się inaczej, inaczej rozumie świat. Równie duże zapotrzebowanie na tę książkę jest wśród przedszkoli, szkół, bibliotek i szpitali.

Patronatem honorowym książkę objęli Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak oraz prof. dr hab. n. med. Ewa Helwich, Konsultant Krajowy w Dziedzinie Neonatologii oraz Kierownik Kliniki Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie.

Książka została zrealizowana pro publico bono, wszystkie osoby zaangażowane w wydanie książki zrobiły to, bo uważały, że tworzą coś ważnego i wyjątkowego.

Poprzedni nakład książki, 2500 egzemplarzy, został rozdany w dwa tygodnie, zainteresowanie jest jednak nadal ogromne!

Naszym celem jest dodruk 7 000 egzemplarzy i przekazanie jej ZA DARMO wszystkim, którzy zapragną posiadać tę niezwykłą książkę. Do akcji przyłączyły się już inne fundacje i organizacje, które w sumie przekazały na ten cel 26 600 zł. Do wydania książki brakuje nam jeszcze 53 200 zł.

Jak możesz pomóc i dołączyć do projektu?

23 PLN – tyle kosztuje wydruk dwóch egzemplarzy książki. Przekazując taką kwotę na nasze konto, książkę otrzymujesz TY i jedno CHORE DZIECKO. W podziękowaniu za przyłączenie się do akcji Twój egzemplarz zostanie podpisany przez autorkę książki Agnieszkę Kossowską. Dzięki Twojemu wsparciu o wartości 23 PLN druga książka trafi do chorego dziecka, które obecnie znajduje się w szpitalu lub ośrodku medycznym. Będą nas w tym wspierać fantastyczni Przyjaciele wszystkich dzieci przebywających w polskich szpitalach z Fundacji Dr Clown. Każda złotówka więcej da nam możliwość przekazania “Dużych spraw…” lekarzom, pielęgniarkom i pedagogom, którzy chcieliby, ale nie wiedzą jak, rozmawiać z dziećmi o niepełnosprawności.

Wystarczy, że w tytule przelewu napiszesz swój e-mail i adres, na który książka ma zostać wysłana (przelew tradycyjny i Dotpay). Jeśli wybierzesz płatności online PayPal lub PayU, skontaktujemy się z Tobą w sprawie adresu do wysyłki poprzez e-mail, który podasz w czasie realizacji transakcji. Wydruk książki planowany jest na październik/listopad 2016 r., po tym terminie książka zostanie do Ciebie wysłana kurierem (koszt ok. 15 zł, płatne przy odbiorze).

100% środków przekazanych przez Ciebie zostanie przeznaczone na wydruk książki.

Ważne! Za każdą większą darowiznę jesteśmy ogromnie wdzięczni, niestety nie będziemy mogli przekazać Ci większej ilości egzemplarzy DSwMG.

Głęboko wierzymy w to, że ta książka może uwolnić od wielu stereotypowych zachowań i przyczyni się do tego, że dzieciom niepełnosprawnym będzie żyło się dużo łatwiej. Zmieniaj z nami świat wokół nas!


Harmonogram projektu

kwiecień-czerwiec 2016

Rozmowy o projekcie z autorką książki, ustalenia z drukarnią.

lipiec 2016

Rozpoczęcie zbiórki, promocja w mediach społecznościowych, nawiązanie współpracy z mediami (tv, radio, prasa).

czerwiec-sierpień 2016

Prace nad autorskim filmem (animacją) promującym książkę.

sierpień 2016

9 sierpnia – nawiązanie współpracy z Fundacją "Dr Clown", która miała przekazywać drugi egzemplarz książki chorym dzieciom w szpitalach.

sierpień-wrzesień 2016

Kampania w mediach: 1 sierpnia - wywiad z autorką książki w Radio Opole; 9 sierpnia - TVP3 Opole autorka książki w "Rozmowie dnia"; 14 sierpnia – wywiad w Niedzielnym Poranku RDC z Agnieszką Kossowską; 7 września - artykuł w Gazecie Wyborczej; 8 września: wywiad w RDC z Agnieszką Kossowską i Katarzyną Walczak z FMS; 9 września - TVP Opole wywiad z autorką książki; 11 września – wywiad w Radio TOK FM z Agnieszką Kossowską i Katarzyną Walczak z FMS; 21 września – wywiad w Polskim Radiu Dzieciom.

wrzesień 2016

1 września: zdobycie patronatu honorowego prof. dr hab. n. med. Ewy Helwich, Konsultanta Krajowego w Dziedzinie Neonatologii, Kierownika Kliniki Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie.

wrzesień 2016

5 września – powstała wersja naszego filmu z tłumaczeniem dla osób niesłyszących.

wrzesień 2016

2 poł. września - ostatnie nagrania do audiobooka i rozpoczęcie pracy nad signbookiem; zakończenie zbiórki.

wrzesień-październik 2016

25 września - zatwierdzenie książki do druku; wydruk 8 tys. egzemplarzy.

listopad-grudzień 2016

Wysyłka książek do osób, które brały udział w zbiórce i przekazanie drugiego egzemplarza dzieciom w szpitalach przez wolontariuszy z Fundacji Dr Clown.

listopad 2016-luty 2017

Prace nad stroną www.dswmg.pl.

Patronat honorowy

Partnerzy projektu

Patronat medialny

Zapisz się do newslettera