Ósma operacja

Mateusz Chrobak, 16 lat
Czas zbiórki: 20122012
Czas zbiórki: 2012 – 2012

Dzięki Wam zebraliśmy
18 851 PLN

Mateusz Chrobak dziękuje z całego serca
 • 17.08.2012. Mateusz przeszedł operację. Udało się wymienić pień płucny, wstawić nową zastawkę i – co najważniejsze – uniknąć planowanego wcześniej wszczepienia rozrusznika!

  W SUMIE PRZEKAZALIŚMY:

  Operacja serca w Klinice w Monachium (2012)

  18 851 zł
 • Mateusz jest 6-letnim chłopcem, który przeszedł już wiele zabiegów ratujących życie.

  Urodził się z wrodzoną złożoną wadą serca – przełożeniem wielkich naczyń, przetrwałym przewodem tętniczym Botalla, ubytkiem przegrody międzyprzedsionkowej. Tuż po urodzeniu został zakwalifikowany do wieloetapowego leczenia operacyjnego. W 2. dobie życia przeszedł zabieg balonowej septostomii przedsionkowej metodą Rashkinda, polegającej na powiększeniu ubytku międzyprzedsionkowego. Tydzień później – operację metodą Jatene, podczas której przegroda międzyprzedsionkowa została zszyta, a przetrwały przewód Botalla podwiązany. Zabieg w krążeniu pozaustrojowym i hipotermii wykonał prof. Malec, który dał Mateuszkowi drugie życie. Jesteśmy i będziemy mu wdzięczni do końca naszego życia za taki dar – mówią rodzice chłopca.

  Niestety rok później (31.10.2006) z powodu nadzastawkowego zwężenia tętnicy płucnej Mateusz wymagał kolejnego zabiegu – plastyki balonowej tętnicy.

  Po chwilowej poprawie, w wieku 2,5 lat chłopiec został ponownie zakwalifikowany do operacji: plastyki aorty i pnia płucnego przy użyciu łaty z Gore-Texu. Operacja odbyła się 9.07.2008. W przebiegu pooperacyjnym doszło do niewydolności oddechowej i chłopiec wymagał wspomagania respiratorem.

  We wrześniu 2009 r. przeszedł jeszcze jeden zabieg korygujący, podczas którego w tętnicy płucnej Mateusza założono stenty (niewielkie „sprężynki”) w celu przywrócenia jej drożności. Rok później ponownie poszerzano je w Klinice w Monachium.

  W marcu 2012 r. Mateusz musiał znieść kolejny zabieg – balonową angioplastykę pnia płucnego.

  Mimo tak wielu operacji stan chłopca pogarsza się, tętnice i aorta nadal nie rozwijają się prawidłowo. Dysfunkcja węzła zatokowego, który pełni funkcję naturalnego rozrusznika serca oraz występujące u Mateusza dodatkowe skurcze mięśnia sercowego (exstrasystolia zatokowa) powodują zaburzenia rytmu serca i jego niewydolność. Chłopiec coraz bardziej męczy się, a wada serca zagraża jego życiu. Dlatego potrzebna jest kolejna operacja.

  “Patrzymy na naszego Aniołka i zastanawiamy się, skąd w nim tyle radości, miłości, siły i walki o życie. Tyle wycierpiał, dwa razy wyrwał się śmierci. On na nowo uczy nas żyć i cieszyć się tym życiem. Uwielbiamy patrzeć jak śpi, jak się śmieje, siedzi zamyślony, mówi, że nas kocha, to on daje nam siłę do dalszej walki w ratowaniu jego małego serduszka” – mówią rodzice chłopca.

  Termin operacji wyznaczono na 14 sierpnia 2012 r., jej koszt jest ogromny – 30 000 EUR. W tak krótkim czasie rodzina nie jest w stanie zebrać całej kwoty. W jej imieniu prosimy o pomoc w spełnieniu marzenia Mateusza – by mieć naprawione serduszko.

Słowa wsparcia

Na razie nie ma słów wsparcia.

Napisz pierwsze słowa wsparcia

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dzięki Wam zebraliśmy
18 851 PLN

Mateusz Chrobak dziękuje z całego serca

Słowa wsparcia

Na razie nie ma słów wsparcia.

Napisz pierwsze słowa wsparcia

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *