Bez operacji kręgosłupa Kasi grozi paraliż!

Kasia Kośmider, 9 lat
Czas zbiórki: 12.09.2023trwa
Cel: operacja kręgosłupa
Koszt: 646 000
Czas zbiórki: 12.09.2023 – trwa
Koszt: 646 000
1%
1%
Mamy już 9 164,25
Potrzebujemy  646 000
 • Kasia ma 9 lat i woli najgorszą prawdę od tajemnic. Chce wiedzieć, rozmawiać i nie uciekać od rzeczywistości. Tak ją wychowałam. Moja córka jest silna, nawet kiedy jest bardzo trudno, nauczyła się jak podnosić mnie na duchu, sama też znalazła sposób na swój lęk. Kasia wymyśliła historię czerwonej linii. To wyjątkowa, nieprzerywalna linia, która łączy nasze serca. Linia mieni się pięknie brokatem. Pozwala Kasi przetrwać liczne momenty, gdy jest sama w gabinetach czy na salach operacyjnych. Wie, że nawet kiedy nie ma mnie w zasięgu wzroku i nie trzymam jej za rękę, to zawsze jesteśmy połączone niezwykłą więzią – czerwoną linią…

  Z tego snu nie można się wybudzić…

  Nie byłam na to gotowa, może gdybym wiedziała, byłoby mi łatwiej, może… Kasia była bardzo wyczekiwanym dzieckiem, ciąża przebiegała prawidłowo, badania wychodziły dobrze, więc skąd mogłam przypuszczać? Październik 2014, córeczka przyszła na świat, nikt nie chciał mi jej pokazać, zaczęłam rozpaczać i panikować, czułam, że coś jest nie tak. Chciałam zasnąć i się nie obudzić. Nikt nie odpowiadał na moje pytania. Dopiero w 10 dobie genetyk postawił diagnozę: dysplazja diastroficzna – (charakteryzującą się: skróceniem kończyn, łokciowym ustawieniem rąk z odstającymi kciukami, przykurczami w stawach, obrzękiem chrząstek małżowin usznych). Zaburza ona rozwój chrząstki i kości, co powoduje zniekształcenia stawów, które utrudniają poruszanie się. Zrozumiałam, że moja córka jest niepełnosprawna i choruje na bardzo rzadką chorobę.

  Żyjemy dalej, tylko że z dysplazją…

  Rodzic chorego dziecka staje się powoli ekspertem od danej choroby, szuka informacji w internecie, na grupach, rozmawia z innymi rodzicami, lekarzami, specjalistami. Czyta, pyta, szuka i jeszcze raz szuka…
  Córeczka przeszła dwie operacje i kilka zabiegów w naszym kraju, niestety nie przyniosły one znaczącej poprawy, ponieważ w Polsce nie ma szpitala specjalizującego się w leczeniu dysplazji diastroficznej. Po długich poszukiwaniach trafiłyśmy do niemieckiej Kliniki Ortopedycznej w Aschau, która ma w tym duże doświadczenie. Tamtejsi lekarze przeprowadzili w sumie 2 operacje nóg. Kolejne trzy – prawego i lewego biodra oraz kręgosłupa Kasia przeszła w Schön Klinik Vogtareuth. Wszystkie te operacje zakończyły się sukcesem, dzięki nim córeczka mogła samodzielnie chodzić w ortezach. Niemieccy lekarze zrobili wszystko, co mogli, niestety dość szybko okazało się, że nie jest to wystarczające… Przy tak rzadkiej chorobie, jaką ma Kasia ciężko cokolwiek przewidzieć, a oni nie chcieli eksperymentować. Byłam załamana, bo operacje w Niemczech kosztowały nas pół miliona złotych, a Kasi nadal groził wózek inwalidzki, coraz gorzej chodziła, płaciłam za kolejne, koszmarnie drogie ortezy, ale jej sprawność fizyczna tylko się pogarszała. W końcu znalazłam lekarza z USA, który operuje tak trudne przypadki w Paley European Institute w Warszawie. Po konsultacji okazało się, iż żaden ze specjalistów nie zauważył, że jej kolanka są poważnie zwichnięte! Miałam dość, nie chciałam, żeby lekarze robili z mojego dziecka królika doświadczalnego, zdecydowałam się oddać Kasię w ręce dr. Davida Feldmana. Tam córeczka przeszła niezwykle skomplikowane operacje obu kolan oraz stóp. Dzięki nim spełniło się jej największe marzenie – nie musi już chodzić w ortezach! Codziennie jest natomiast rehabilitowana, bez tego efekty operacji zostałyby zaprzepaszczone.

  Teraz czekamy na kolejny cud

  Od samego początku zdawaliśmy sobie sprawę, że w przyszłości Kasię będzie czekać operacja kręgosłupa. Córka urodziła się z dodatkowym półkręgiem w części piersiowej, który powoduje postępującą skoliozę i niebezpiecznie zbliża się do rdzenia kręgowego. Oznacza to, że bez operacji nastąpi paraliż jej ciała. Kasia przestanie poruszać rękami i nogami, utraci to, na co tak ciężko i długo pracowała! Nawet nie chcę o tym myśleć, odsuwam ten koszmar, lecz on wciąż mnie nawiedza. Dr Feldman, który opiekuje się Kasią nie może zoperować kręgosłupa w Paley European Institute w Polsce, nie ma tu odpowiedniego zaplecza do tak skomplikowanej interwencji chirurgicznej, natomiast polscy specjaliści oferowali drogę leczenia, która nie budziła mojego zaufania, a po tym co przeszła moja córka nie mogę absolutnie ryzykować! Dr Feldman nie chce przesuwać operacji w czasie, skolioza postępuje szybko, za chwilę może być za późno. Operacja ma się odbyć latem 2024 r. Kwota do zebrania jest tak wielka, że nawet boję się ją napisać… To 150 000 USD, czyli ok. 646 000 zł! Kasia przeszła już 11 operacji, po zabezpieczeniu kręgosłupa, będzie mogła w końcu odetchnąć, nie myśleć o kolejnym bólu, szpitalu, unieruchomieniu, izolacji… Zacząć cieszyć się dzieciństwem, na jakie zasługuje!

  Po dwóch pierwszych operacjach przeprowadzonych w Polsce otrzymałam od lekarzy radę, abym zostawiła Kasię, nie męczyła jej rehabilitacją oraz kolejnymi operacjami, gdyż i tak nic z tego nie będzie, Kasia nigdy nie będzie chodzić… Te słowa były jak nóż wbity w moje serce. Paraliżował mnie strach przed tym, jak moje dziecko poradzi sobie w społeczeństwie, w szkole, wśród rówieśników. Życie jednak było bardziej łaskawe od wyroku lekarzy, dzięki pomocy niezliczonej rzeszy wspaniałych osób, sile, odwadze oraz samozaparciu, Kasia jest dziś samodzielna, chodzi do szkoły ze zdrowymi dziećmi, w której radzi sobie wspaniale! Moja córka jest wyjątkowa, nie wstydzi się swojej inności, o swoich bliznach mówi, że to tatuaże, pokazujące ile w swoim życiu już przeszła. Kasia jest moim motorem do walki. Nie mogę pozwolić na to, by moja córeczka została sparaliżowana, by się poddała! Chcę, by była niezależna, żyła pełnią życia. Zrobię wszystko, by jej piękna dusza znalazła miejsce w pełnym ograniczeń ciele i by to ciało służyło jej jak najdłużej i jak najlepiej! Pomóżcie, proszę!

  Zdzisława, mama.


  POPRZEDNIE ZBIÓRKI

  1. Dwie operacje nóg w Klinice Ortopedycznej w Aschau (2016–2017).

  16 listopada 2016 r. Kasia, jako dwuletnie dziecko, przeszła pierwszą skomplikowaną operację prawej nogi. Na początku stycznia 2017 r. ortopedzi z Kliniki w Aschau wyjęli jej druty z nogi, a kilka dni później przeprowadzili operację lewej nogi. Dzięki obu operacjom oraz niezwykle kosztowym, specjalistycznym ortezom dziewczynka mogła zacząć samodzielnie chodzić.

  2. Operacja kręgosłupa oraz 2 operacje bioder w Schön Klinik Vogtareuth (2017–2019).

  Pod koniec kwietnia 2017 r. Kasia przeszła w klinice specjalistyczne badania kręgosłupa, które miały dać lekarzom pełny obraz dalszego przebiegu jej leczenia. Po konsylium lekarze zdecydowali, że operacja jest zbyt niebezpieczna. Mogła uszkodzić rdzeń, dlatego trzeba było ją podzielić ją dwa etapy. W styczniu 2018 r. odbył się pierwszy z nich – ustabilizowanie odcinka lędźwiowego. Równo rok później (30.01.2019) Kasia pojechała do Niemiec na operację lewego biodra. Wszystko poszło zgodnie z planem i dwa miesiące później (19.03.2019) lekarze mogli zoperować prawe biodro. To była 7 tak poważna operacja w życiu dziewczynki. Dzięki nim wszystkim oraz intensywnej, codziennej rehabilitacji zaczęła samodzielnie chodzić w ortezach, jeździć na rowerze, wchodzić po schodach, uczęszczać do przedszkola…

  3. Operacja kolan w Paley European Institute w Warszawie (2020).

  7 września 2020 r. Kasia przeszła operację obu kolan. Trwała ponad 8 godzin, ale na szczęście dr. Feldmanowi wraz z zespołem udało się zoperować dwie nogi na raz! Do samego końca nie było wiadomo, czy wykonają oba zabiegi, bowiem była to niezwykle skomplikowana operacja. Dzięki niej spełniło się największe marzenie Kasi – nie musi już chodzić w ortezach! Jednak by utrzymać efekty operacji, dziewczynka jest codziennie rehabilitowana.

  4. Dwie operacje stóp i nóg  w Paley European Institute w Warszawie (2022 – 2023). Wszystko poszło zgodnie z planem, żeby utrzymać efekty konieczna będzie codzienna rehabilitacja.


  Kasia w mediach

Słowa wsparcia

 1. Lucyna

  Trzymaj się dzielnie Maleńka. Jest nadzieja pomocy dobrych ludzi

 2. Bogumiła

  Przesyłam energię miłości i życzę uzdrowienia <3

 3. Anonimowy Darczyńca Zweryfikowany

  Jestem z Ciebie dumna!

 4. Wioleta Zweryfikowany

  Kasiu jesteś bardzo dzielna ,trzymam kciuki 🙂

 5. Anonimowy Darczyńca

  Marzenia się spełniają ❤️
  Cuda się zdarzają ❤️

 6. Anonimowy Darczyńca Zweryfikowany

  Serducho Wielkie dla Was ❤️

 7. Jacek

  Powodzenia

 8. Anonimowy Darczyńca

  Na dobry początek👍

 9. Bartek

  Jesteśmy z Tobą Kasiu.

 10. Anonimowy Darczyńca Zweryfikowany

  Na pewno się uda! 🙂

Dodaj słowa wsparcia

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1%
1%
Mamy już 9 164,25
Potrzebujemy  646 000

Wpłaty: 97

Grzegorz 30.09.2023 01:47
100
Anonimowy Darczyńca 29.09.2023 21:51
50
Witold 29.09.2023 20:44
50
Ryszard 29.09.2023 20:07
50
Wojciech 29.09.2023 19:34
20

Słowa wsparcia

 1. Lucyna

  Trzymaj się dzielnie Maleńka. Jest nadzieja pomocy dobrych ludzi

 2. Bogumiła

  Przesyłam energię miłości i życzę uzdrowienia <3

 3. Anonimowy Darczyńca Zweryfikowany

  Jestem z Ciebie dumna!

 4. Wioleta Zweryfikowany

  Kasiu jesteś bardzo dzielna ,trzymam kciuki 🙂

 5. Anonimowy Darczyńca

  Marzenia się spełniają ❤️
  Cuda się zdarzają ❤️

 6. Anonimowy Darczyńca Zweryfikowany

  Serducho Wielkie dla Was ❤️

 7. Jacek

  Powodzenia

 8. Anonimowy Darczyńca

  Na dobry początek👍

 9. Bartek

  Jesteśmy z Tobą Kasiu.

 10. Anonimowy Darczyńca Zweryfikowany

  Na pewno się uda! 🙂

Dodaj słowa wsparcia

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *