Wyścig po życie

Dziecko, które przedwcześnie przychodzi na świat lub rodzi się z wadą wrodzoną ma o 50% mniejsze szanse na przeżycie lub na całkowite dojście do zdrowia, jeśli rodzi się w szpitalu, gdzie brakuje specjalistycznej opieki i odpowiedniego sprzętu. Wymaga wówczas transportu do szpitala o wyższej referencyjności, oddalonego nawet o 300–400 km. Tutaj każda sekunda ma znaczenie i decyduje o jego dalszych losach. Karetka okazuje się czymś na wagę życia…

Transport chorych noworodków pomiędzy szpitalami możliwy jest tylko w karetce typu „N”. Od zwykłej karetki różni się ona przede wszystkim wyposażeniem (posiada inkubator transportowy, respirator, kardiomonitor) oraz załogą medyczną (jeździ w niej zespół złożony z lekarza neonatologa, pielęgniarki neonatologicznej oraz kierowcy ratownika). Szybkość i niezawodność transportu ma ogromne znaczenie – gdy się opóźni lub zawiedzie sprzęt, maluch może borykać się z konsekwencjami i wymagać rehabilitacji przez całe życie.

Mobilny inkubator dla maluchów z Mazowsza

Stacjonująca obecnie w Płocku „N-ka” jest jedną z zaledwie czterech na całym Mazowszu. Rocznie realizuje ponad 170 wyjazdów do najmłodszych pacjentów, z których większość jest w stanie zagrożenia życia, z ciężkimi schorzeniami oddechowo-krążeniowymi, wymagającymi natychmiastowego transportu.

W 2012 r. płocka „N-ka” brała udział w kolizji drogowej – na szczęście udało się naprawić zarówno sam ambulans, jak i znajdujący się w nim inkubator. Niestety po dziesięciu latach płocka karetka jest już w znacznym stopniu wyeksploatowana. Przebieg pojazdu, częste naprawy i serwisowanie sprawiły, że konieczny jest zakup nowej „N-ki”. Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego planuje zakup karetki jeszcze w 2017, jednak nie jest w stanie pokryć kosztów zakupu nowoczesnego, mobilnego inkubatora, który jest niezbędny do transportowania noworodków. Obecny inkubator ma już 10 lat i waży ponad 200 kg. Do transportowania w nim pacjenta, czyli w sytuacjach, gdy liczy się każda minuta, potrzebne jest 6 osób, a jego gabaryty znacznie utrudniają poruszanie się w starszych budynkach szpitalnych. Jego waga i stan techniczny stanowią bezpośrednie zagrożenie dla dziecka i zespołu medycznego obsługującego go. W każdej chwili może dojść do awarii…

Chcemy to zmienić!

inkubatorDlatego zainicjowaliśmy akcję N-ka dla Płocka. Naszym celem jest zakup nowego, mobilnego inkubatora do przewozu chorych noworodków dla  Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego w Płocku.

Nowoczesny inkubator ATOM V-808 da personelowi karetki możliwość roztoczenia kompletnej i bezpiecznej opieki medycznej nad transportowanymi noworodkami. Model ten spełnia współczesne normy bezpieczeństwa i wysokie standardy wyposażenia medycznego. Dzięki małej wadze i małym gabarytom oraz ruchomej lawecie transport dziecka na oddział będzie dużo łatwiejszy i bardziej komfortowy; wbudowane na każdej ścianie otwory pielęgnacyjne umożliwią dostęp do pacjenta z każdej strony. Nowy inkubator nie tylko znacząco poprawi szanse na przeżycie, ale również na szybkie i całkowite dojście do zdrowia.

Koszt samego inkubatora to aż 400 tys. zł. Bardzo chcemy zebrać chociaż połowę tej kwoty (200 tys. zł), dzięki czemu zakup będzie realny. Prosimy, nie bądź obojętny na los najmłodszych i najbardziej bezbronnych pacjentów, pomóż TERAZ.

eplock logo przezroczyste

Partnerem medialnym akcji “N-ka dla Płocka” jest portal eplock.pl

 

Więcej informacji na http://n-kadlaplocka.mam-serce.org/

 

kalendarz 2017

W październiku 2017 przekazaliśmy 150 tys. zł Pogotowiu Ratunkowemu w Płocku na zakup mobilnego inkubatora do karetki typu “N”.

Więcej o akcji na n-kadlaplocka.mam-serce.org

Przekazaliśmy:

150 000 PLN

CEL:

Inkubator