Maja od 4 lat jest leczona z powodu przewlekłych schorzeń autoimmunologicznych – tocznia układowego i zespołu Sjögrena.

Jej własny układ odpornościowy atakuje narządy i doprowadza do przewlekłych stanów zapalnych. Leczenie polega na terapii immunosupresyjnej oraz objawowej głównie kortykosteroidami. Choroba doprowadziła dotychczas do kłębuszkowego zapalenia nerek, wątroby i ślinianek oraz posterydowej osteoporozy idiopatycznej. Dziewczynka jest pod opieką wielu specjalistów w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie, gdzie, niestety tylko z krótkimi przerwami, przebywa od roku.

zespół SjögrenaMaja jest dzielną dziewczynką, ale osteoporoza doprowadziła do odwapnienia kości i pęknięć kręgosłupa w odcinku piersiowo-krzyżowym. To znacznie ograniczyło jej możliwości samodzielnego funkcjonowania zarówno w domu, jak i w szkole. Obecnie musi korzystać ze stałej pomocy i porusza się na wózku.

Oprócz leczenia farmakologicznego, Maja musi przejść w najbliższych miesiącach intensywną rehabilitację. Każdy dzień spędzony na wózku lub w pozycji leżącej zalecanej przez lekarzy, to postępujące obniżanie jej sprawności ruchowej. Do tego dochodzą jeszcze uboczne skutki leczenia sterydami, jak przybieranie na wadze i gromadzenie się wody w organizmie.

Majkę czeka dużo pracy i wysiłku, ale tylko długofalowa, kompleksowa rehabilitacja może przynieść zamierzone efekty. Zapewnienie dziewczynce jak najlepszego komfortu życia oraz sprawności i samodzielności, to główny cel rodziców, lekarzy i rehabilitantów. Jest to jednak bardzo kosztowne ok. 20 tys. zł rocznie.

Dane do przelewu

Fundacja Mam serce ul. Dereniowa 10/91 02-776 Warszawa Nazwa banku: Millennium Bank Numer konta: 26 1160 2202 0000 0001 6899 7325 Tytuł przelewu: Maja Urbanowska

Płatność online