Jest to pierwsza taka książka w Polsce – napisana dla dzieci i dorosłych, zawierająca historie opowiedziane przez niepełnosprawne dzieci. Przyłącz się do wydania tej niezwykle ważnej książki i razem z nami zmieniaj świat!

“Duże sprawy w małych głowach” – dlaczego warto (trzeba!) mieć tę książkę

Dziecko, stawiając każde pytanie, również tak niezręczne dla dorosłego jak: “dlaczego on nie chodzi/mówi/słyszy?”, chce zawsze tego samego – poznać i zrozumieć świat. A kiedy otrzyma spokojną, rzeczową odpowiedź, przyjmuje do wiadomości, że świat jest różnorodny, a ludzie mogą być odmienni. Ta książka pomaga iść “małej głowie” (i niejednej “dużej”) jeszcze dalej – pomaga dostrzec, że osoby niepełnosprawne nie składają się tylko z tej swojej odmienności, choroby. A zatem nie potrzebują tylko współczucia, jak mówi jedna z bohaterek, niewidoma Ania: “Denerwuje mnie, gdy ludzie mi współczują. Nie trzeba mi współczuć – przecież jestem zdrowa, nikt mi nie umarł i nic mnie nie boli.”

“Moim celem było opowiedzenie dzieciom w książce, czym jest niepełnosprawność. Chciałam pokazać, że niepełnosprawność to inne odczuwanie, widzenie, a czasem także inne rozumienie świata. Dzieci w sposób naturalny są otwarte na inność, chciałabym w nich tę otwartość podtrzymać i sprawić, by niepełnosprawność nie była tematem tabu w ich środowisku. Tą publikacją chciałam również obalić kilka stereotypów i sprawić, aby dzieci zdrowe przestały się bać dzieci niepełnosprawnych.” – mówi autorka książki Agnieszka Kossowska.

Co znajdziesz w środku?

Książka składa się z pięciu części, z których każda została poświęcona innemu rodzajowi niepełnosprawności:

1. autyzmowi

ksiazka_dswmg_autyzm

2. niepełnosprawności ruchowej

ksiazka_dswmg_niepelnosprawnosc_ruchowa

3. niepełnosprawności sensorycznej (część o dzieciach słabosłyszących, głuchych oraz niewidomych)

ksiazka_dswmg_niepelnosprawnosc_sensoryczna

 

4. niepełnosprawności intelektualnej

ksiazka_dswmg_niepelnosprawnosc_intelektualna

5. epilepsji i zaburzeniom rozwoju związanym z wcześniactwem

 

Po niektórych rozdziałach znajdziesz zabawy edukacyjne, w których wykonaniu będą musieli pomóc dzieciom dorośli – ich zadaniem jest wprowadzenie dziecka zdrowego w świat osób niepełnosprawnych. Te “zadania praktyczne” dają namacalną szansę, by zetknąć się z trudnościami, których codziennie doświadczają niepełnosprawne dzieci. Dodatkowo książka zawiera ilustracje podstawowych znaków z języka migowego, elementy komunikacji alternatywnej oraz wkładkę z alfabetem Braille’a.

Nasz cel

Na rynku wydawniczym brakowało do tej pory podobnej pozycji, a okazuje się, że taka książka jest bardzo potrzebna! Pytają o nią rodzice dzieci zdrowych, chcący wyjaśnić swoim pociechom, dlaczego ich rówieśnicy są inni, ale także rodzice dzieci chorych, niepotrafiący prostymi słowami wyjaśnić rodzinie i znajomym, dlaczego ich maluch zachowuje się inaczej, inaczej rozumie świat. Równie duże zapotrzebowanie na tę książkę jest wśród przedszkoli, szkół, bibliotek i szpitali.

Patronatem honorowym książkę objęli Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak oraz prof. dr hab. n. med. Ewa Helwich, Konsultant Krajowy w Dziedzinie Neonatologii oraz Kierownik Kliniki Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie.

Książka została zrealizowana pro publico bono, wszystkie osoby zaangażowane w wydanie książki zrobiły to, bo uważały, że tworzą coś ważnego i wyjątkowego.

Poprzedni nakład książki, 2500 egzemplarzy, został rozdany w dwa tygodnie, zainteresowanie jest jednak nadal ogromne!

Naszym celem jest dodruk 7 000 egzemplarzy i przekazanie jej ZA DARMO wszystkim, którzy zapragną posiadać tę niezwykłą książkę. Do akcji przyłączyły się już inne fundacje i organizacje, które w sumie przekazały na ten cel 26 600 zł. Do wydania książki brakuje nam jeszcze 53 200 zł.

Jak możesz pomóc i dołączyć do projektu?

23 PLN – tyle kosztuje wydruk dwóch egzemplarzy książki. Przekazując taką kwotę na nasze konto, książkę otrzymujesz TY i jedno CHORE DZIECKO. W podziękowaniu za przyłączenie się do akcji Twój egzemplarz zostanie podpisany przez autorkę książki Agnieszkę Kossowską. Dzięki Twojemu wsparciu o wartości 23 PLN druga książka trafi do chorego dziecka, które obecnie znajduje się w szpitalu lub ośrodku medycznym. Będą nas w tym wspierać fantastyczni Przyjaciele wszystkich dzieci przebywających w polskich szpitalach z Fundacji Dr Clown. Każda złotówka więcej da nam możliwość przekazania “Dużych spraw...” lekarzom, pielęgniarkom i pedagogom, którzy chcieliby, ale nie wiedzą jak, rozmawiać z dziećmi o niepełnosprawności.

Wystarczy, że w tytule przelewu napiszesz swój e-mail i adres, na który książka ma zostać wysłana (przelew tradycyjny i Dotpay). Jeśli wybierzesz płatności online PayPal lub PayU, skontaktujemy się z Tobą w sprawie adresu do wysyłki poprzez e-mail, który podasz w czasie realizacji transakcji. Wydruk książki planowany jest na październik/listopad 2016 r., po tym terminie książka zostanie do Ciebie wysłana kurierem (koszt ok. 15 zł, płatne przy odbiorze).

100% środków przekazanych przez Ciebie zostanie przeznaczone na wydruk książki.

Ważne! Za każdą większą darowiznę jesteśmy ogromnie wdzięczni, niestety nie będziemy mogli przekazać Ci większej ilości egzemplarzy DSwMG.

Głęboko wierzymy w to, że ta książka może uwolnić od wielu stereotypowych zachowań i przyczyni się do tego, że dzieciom niepełnosprawnym będzie żyło się dużo łatwiej. Zmieniaj z nami świat wokół nas!

Zbiórkę na wydanie “Dużych spraw w małych głowach” kończymy ogromnym sukcesem!

2016kalendarz

Akcja przerosła nasze najśmielsze oczekiwania! Ogromne podziękowania dla Was wszystkich za każde wpłaty, udostępnienie informacji o zbiórce, słowa wsparcia i doping. Z Wami niemożliwe nie istnieje!

Przekazaliśmy:

59 512 PLN