2,5-letnia Jagódka od urodzenia choruje na wrodzoną sztywność stawów artrogrypozę (przykurcze wielostawowe z zanikiem i niedorozwojem mięśni). Dziewczynka nie zgina palców u rąk i nóg, przemieszcza się tylko w specjalnych szynach – ortezach,  poza tym ma asymetrię szczęki i stopy końsko-szpotawe.

Po 2 operacjach stóp przeprowadzonych w Polsce, wielokrotnych próbach dopasowania ortez i – mimo tego – diagnozy, że dziewczynka do końca życia będzie skazana na wózek inwalidzki, rodzice zdecydowali się na leczenie w Niemczech, w Klinice Ortopedycznej w Aschau, specjalizującej się w leczeniu artrogrypozy.

Lekarze niemieccy dają dziewczynce dużo większe szanse na samodzielne chodzenie. W lipcu 2013 r. Jagódkę czeka poważna operacja stóp w tamtejszej klinice. Bezpośrednio po operacji specjaliści dopasują optymalne ortezy, w których będzie odbywała się rehabilitacja i nauka chodzenia.

Operacja jest niezbędna, by dziewczynka mogła niedługo sama stanąć na nóżkach. Jakiekolwiek opóźnienie leczenia może spowodować pogorszenie ustawienia i funkcji stawów, a tym samym zaprzepaści ogromną szansę, jaka się pojawiła przed dziewczynką.
Koszt operacji to 80 000 PLN (20 000 EUR), koszt ortez dopasowanych od razu po operacji to 40 000 PLN (10 000 EUR).

Rodzice zdecydowali, że mimo ogromnych kosztów, zrobią wszystko, żeby ich córeczka zaczęła chodzić.

Niestety sytuację rodziny utrudnia fakt, że mama Jagódki musiała zrezygnować z pełnego wymiaru godzin w pracy, aby wozić córkę na rehabilitację oraz naukę chodzenia w ortezach. Teraz miesięczne koszty rehabilitacji córki przewyższają jej wynagrodzenie.

“Pracując w szkole, zawsze angażowałam się w różne akcje charytatywne. Jednak nigdy nie przyszło mi do głowy, że kiedyś moja rodzina, moje jedyne, ukochane, wyczekane dziecko będzie w potrzebie”. – przyznaje Pani Mieczysława. – “Każda pomoc i wsparcie są dla nas bardzo ważne, nawet najmniejsza kwota, bo wychodzimy z założenia, że małymi krokami też można dojść do celu”.

kalendarz2013

Dzięki naszym Darczyńcom i pomocy wydawnictwa Agora oraz firmy Toyota zebraliśmy kwotę potrzebną na operacje Jagódki, przekazaliśmy 100 tyś zł.

Sfinansowaliśmy zakup ortez, które będą utrzymywały ułożenie stóp we właściwej pooperacyjnej pozycji (20 tyś.)

20.08.2013 r. odbyła się operacja lewej stopy i biodra Jagody, przebiegła bez komplikacji, a samej Jagódce dopisuje humor

03.07.2013 r. Jagódka przeszła operację prawej stopy i biodra. W czasie zabiegu okazało się, że ingerencji wymaga także kolano, w które włożono klamry mające za zadanie zahamować dalsze deformacje. Klamry te musi nosić przez dwa lata.

Przekazaliśmy:

120 000 PLN

CEL:

Operacja

CEL:

Sprzęt medyczny

Lubisz pomagać?

Zróbmy to wspólnie! Zapisz się do naszego newslettera, powiadomimy Cię o losach dzieci, które wsparłeś oraz opowiemy o naszych kolejnych inicjatywach. Podziękujemy Ci oraz powiadomimy, które dzieci aktualnie potrzebują pomocy.