Facebook

Bartuś jest już w domu! :) <3 Pod koniec lutego przeszedł operację lewego oka. W jej trakcie lekarze sprawdzili stan...

Opublikowany przez Fundacja Mam serce na 8 marca 2016

Już nic się nie da zrobić. Musicie pogodzić się z tym, że wasze dziecko będzie niewidome. Na przekór tym słowom rodzice Bartka znaleźli ratunek dla synka za granicą. W lutym 2016 r.  prof. Stefan Clemens z Kliniki w Greifswald (Niemcy) przeprowadził pierwszą operację oczu, dzięki której chłopiec będzie miał szansę odzyskać wzrok! We wrześniu Bartusia czeka kolejna operacja.

Trudne początki

Bartek PociotBartek urodził się 28.07.2015 r. w 26. tygodniu ciąży jako skrajny wcześniak. Ważył zaledwie 850 gram, otrzymał tylko 1 punkt w skali Apgar. Jego stan był krytyczny, walczył o życie. U chłopca rozpoznano zespół zaburzeń oddychania z niewydolnością oddechowo-krążeniową. Zaraz po urodzeniu został zaintubowany i przez kolejne 50 dni był podłączony do respiratora, później jego oddech musiał być wspomagany i dopiero w 88. dobie Bartuś zaczął samodzielnie oddychać.

U malutkiego chłopca stwierdzono także inne nieprawidłowości – wylewy do mózgu, w wyniku których powstały torbiele uszkadzające mózg, martwicze zapalenie jelit, dysplazję oskrzelowo-płucną oraz osteopenię wcześniaczą. Są to tylko niektóre ze zdiagnozowanych nieprawidłowości związanych z wcześniactwem, ale aktualnie największym problemem jest zaawansowana retinopatia wcześniacza.

Walka o wzrok

Bartek nie widzi, reaguje tylko na silne bodźce świetlne. Mimo systematycznych konsultacji okulistycznych od 4. tygodnia życia, doszło do odwarstwienia siatkówki w obu jego oczkach. Zabiegi laseroterapii, krioterapii, procedury dogałkowego podania czynnika VEGF nie przyniosły żadnego efektu. Rodzice usłyszeli tylko Już nic się nie da zrobić. Musicie pogodzić się z tym, że wasze dziecko będzie niewidome.

Rodzice jednak postanowili walczyć i konsultować synka w zagranicznych klinikach. Prof. Stefan Clemens, największy autorytet w leczeniu retinopatii wcześniaczej w Środkowej Europie, dał szansę na odzyskanie wzroku i zakwalifikował Bartka do operacji. Pierwsza z nich przebiegła pomyślnie, specjaliści z Kliniki w Greifswald zdecydowali się zoperować zarówno lewe, jak i prawe oczko chłopca. Kolejny termin operacji wyznaczyli na 6 września 2016 r. Jej koszt to 4 380 EURO za jedno oczko, czyli ponad 37 000 PLN.

Pomóż!

Wszystkie te operacje dadzą Bartkowi możliwość lepszego widzenia, a więc i lepszą jakość życia oraz zapewnią prawidłowy rozwój. Dla malutkiego chłopca to dar bezcenny. Niestety barierą są właśnie pieniądze, których rodzina sama nie jest w stanie zdobyć. Dlatego zwracamy się w ich imieniu o pomoc.

kalendarz 2016-2019

Dzięki wpłatom od Darczyńców w latach 2016-2019 udało się również sfinansować rehabilitację chłopca, turnus rehabilitacyjny, zakupić wózek inwalidzki oraz sprzęt medyczny i sprzęt do rehabilitacji domowej.

W lutym 2016 Bartuś przeszedł 1. operację oczu, we wrześniu drugą. W sumie na ten cel przelaliśmy do niemieckiej kliniki 37 475 zł. Wierzymy, że dzięki nim chłopiec w końcu odzyska wzrok, chociaż w niewielkim stopniu. Na chwilę obecną Bartek jest pod stałą kontrolą lekarzy i nie ma zaplanowanej kolejnej operacji.

Przekazaliśmy:

142 586 PLN

CEL:

Sprzęt medyczny

CEL:

Rehabilitacja

CEL:

Operacja