Rzadka choroba genetyczna

Martyna Karpińska, 16 lat
Czas zbiórki: 10.04.2012trwa
Cel: Rehabilitacja
Koszt: 500 zł/mies.
Czas zbiórki: 10.04.2012 – trwa
Koszt: 500 zł/mies.

Przekaż swój

KRS: 0000362564
Cel szczegółowy: Martyna Karpińska
 • By dogonić rozwojem rówieśników, Martyna potrzebuje stałej rehabilitacji. Możesz pomóc dziewczynce, przekazując 1% podatku! Wypełnij tradycyjny druk PIT lub uzupełnij formularz online.


  PONIŻEJ HISTORIA ZBIÓRKI

  Martynka urodziła się 19.07.2004 r. jako zdrowa i śliczna dziewczynka. Dostała 10 pkt w skali Apgar. Niestety w 2. dobie życia lekarze wykryli u niej wrodzoną wadę serca: ubytek międzykomorowy i międzyprzedsionkowy, zwężoną tętnicę płucną. Gdy skończyła 6 miesięcy, lekarze ze Szpitala Klinicznego w Poznaniu przeprowadzili operację korygującą wadę. Operacja się udała, jednak przez 3 kolejne doby Martynka nie mogła wybudzić się z narkozy. Mimo to lekarze zapewniali, że wszystko jest w porządku.

  Dopiero gdy Martynka skończyła pierwszy rok, rodzice zauważyli zmiany w zachowaniu swojego dziecka: jej rozwój psycho-ruchowy jakby się zatrzymał, nie mówiła, była bardzo nadpobudliwa, uderzała głową o podłogę. Do tego doszły przykurcze ścięgien i wynikający z nich chód na palcach. Neurolog orzekł, że w wyniku pooperacyjnego niedotlenienia mózgu doszło do Mózgowego Porażenienia Dziecięcego.

  Trzy lata później, po wykonaniu badań genetycznych, padła nieco inna diagnoza: rzadka choroba genetyczna, która tłumaczyła zaburzenia zachowania (skłonność do agresji), dysmorfię twarzowo-kończynową (małogłowie, szeroka nasada nosa, mała żuchwa, krótkie palce rąk, przykurcze ścięgien) oraz współwystępującą wadę serca. Niestety nie wiadomo, jak leczyć tę chorobę.

  Obecnie Martynka uczęszcza na terapię organizowaną przez Stowarzyszenie Przyjaciół Dzieci Specjalnej Troski w Swarzędzu: dogoterapię, sensomotorykę, hipoterapię, ćwiczenia usprawniające. Jest także intensywnie rehabilitowana w domu. To wszystko jednak za mało, by Martynka mogła uzyskać zadowalające efekty i dogonić rozwojem rówieśników. Bardzo potrzebne są też leki oraz dodatkowa (prywatna) rehabilitacja senso-motoryczna. Lekarze sugerują również, że dużą szansą na przełom w leczeniu dziewczynki byłaby delfinoterapia. Najtańszy wyjazd na delfinoterapię, organizowany przez fundację “Dobra Wioska”, to koszt… 16 tys. zł.

  Rodzice dziewczynki za wszelką cenę chcą pomóc córeczce. “Aby to osiągnąć, potrzebujemy Waszego wsparcia i Waszej pomocy, za co Wam już teraz bardzo dziękujemy”!
  Joanna i Ziemowit Karpińscy

Słowa wsparcia

Na razie nie ma słów wsparcia.

Napisz pierwsze słowa wsparcia

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przekaż swój

KRS: 0000362564
Cel szczegółowy: Martyna Karpińska

Słowa wsparcia

Na razie nie ma słów wsparcia.

Napisz pierwsze słowa wsparcia

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *